Merhaba YTÜ' nün sinemasever öğrencileri;
Biz her hafta biraraya gelip filmler izledik.İzlemek yetmedi üzerine konuştuk, tartıştık. Sohbetimize yönetmenleri, senaristleri oyuncuları kattık. Konuştuk konuştuk konuştuk. Sinema üzerine bugüne kadar söylenmiş tüm sözlerin üzerine biz de söz etmeden duramadık. Ama hani derler ya. Söz uçar yazı kalır. Bizimde ettiğimiz laflar uçmasa. Bir yerlerde kalsa. Ama yine kendi tarzımızca. Herkesin kendi sayfasında kendi söylemek istediğini söylediği, bir editörün müdahale etmediği. Şu fanzin dedikleri var ya ondan işte.
Peki nedir bu fanzin?
Fanzin, İngilizce FANatic ve magaZINE kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulan finansal kaynaklardan ve hiyerarşik yapılardan uzak alternatif bir basılı materyaldir. Farklı yöntemlerle çoğaltılan örnekleri olmakla beraber genellikle fotokopi aracılığı ile çoğaltılarak, satış amacı güdülmeden dağıtılan yayınlardır. Dergiden (Süreli yayınlardan) ayrı olarak, süresi belirsiz olarak çıkar ve daha amatörce hazırlanır.
Bir de bizde adettir. Yeni doğan çocuğun kulağına üç defa adı okunur. Şimdi bu çocuğa birde isim lazım. Hımmmm. Bugüne kadar sinema üzerine çok şey söylendi. Hele biz neler neler konuştuk. Bugüne kadar edilen tüm lafların üzerine bir şeyler söylemek gerek. Diyeceklerimize velhasılıkelam demek lazım. (kafada ampul yandı.) Çocuğun adını buldum. "Velhasılıkelam". Kulağınada okumak lazım. Velhasılıkelam velhasılıkelam velhasılıkelam.
Göndereceğiniz çalışmanın düzeniyle ilgili: Word’de A4 boyutundaki bir sayfayı fotoğraf, yazı, çizim veya bunların ikili üçlü birleşimi şeklinde, istediğiniz fontta, biçimde tasarlıyorsunuz. Yaptığınız çalışmanın dosyasını ve kullandığınız görsellerin jpeglerini fanzin@yildizsinema.com adresine yolluyorsunuz. Herkes bir fanzin için sadece bir çalışma yollayabilir. Fanzin için başta sinema olmak üzere "sanatla ilişkilendirilebilen" tüm gönderiler yayınlanacaktır. Ancak çok fazla gönderi olması durumunda bir elemeye gidilebilir. Son gönderim tarihi 7 Kasım 2013 Perşembe günüdür. (öğrencilerin mübarek gününden önce)
Sorunuz, yorumunuz, eleştiriniz, ben bundan hiçbir şey anlamadım dediğiniz noktalar olursa, fanzin@yildizsinema.com adresine mail atabilirsiniz.