Yıldız Teknikli sinemaseverler, bu hafta YTÜ Sinema Kulübü'nde Düzeni Bozuk Aile Temalı Filmler Haftası! Gösterimlere hepiniz davetlisiniz!

 

Pazartesi 13.00 – A Woman Under The Influence (Etki Altında Bir Kadın)

Pazartesi 17.00 – The Royal Tenenbaums (Tenenbaum Ailesi)

Salı 17.00 – Paris, Texas

Çarşamba 17.00 – Cries and Whispers (Çığlıklar ve Fısıltılar)

Perşembe 15.00 – Les Quatre Cent Coups (400 Darbe)

Perşembe 17.00 – Film Konuşmaları (Düzeni Bozuk Aile Temalı Filmler)

 

 

 

A Woman Under The Influence

 

    Haftanın açılışını Amerikan sineması içinde oyuncu olarak da bulunmuş olan Amerikan bağımsız sineması öncülerinden John Cassavetes'in 1974 yapımı "A Woman Under the Influence" ile yapıyoruz. Film toplumsal baskılar altında ezilmiş, taşımakla yükümlü olduğunu düşündüğü roller arasında kişiliğini kaybetmiş Mabel'in kocası tarafından akıl hastanesine gönderilmesini anlatırken, biz seyircilere "normal" ve "deli" kavramlarını sorgulatmayı amaçlar.

 

 

The Royal Tenenbaums

 

    Wes Anderson'ın ilk gösterim yılı 2001 olan The Royal Tenenbaums adlı filmini kulübümüzün beyazperdesinde beraber izleyeceğiz. Masalsı bir anlatımla karşımıza çıkan filmimiz üç çocuk sahibi Tenenbaum ailesini konu alır. Üç kardeşin de başarılı olduğu bir dönemde babaların evi terketmesiyle her şey değişir. Yıllar sonra beklenmedik bir şekilde bir araya gelen ailenin alışılagelmedik yaşam tarzları ironik ve absürt komedi biçiminde anlatılıyor.

 

Paris,Texas

 

    Alman yönetmen Wim Wenders’ın Amerika’da çektiği filmlerden biri olan Paris, Texas (1984) yönetmenin en sevdiği janrlardan bir tanesi olan yol filminin üzerinde yükselen derinlemesine işlenmiş bir karakter çalışması; oğlunu ve kayıp eşini arayan Travis’e eşlik eden incelikli görüntü çalışmasıyla sinema tarihinin en önemli ve değerli yapıtlardan bir tanesi.

 

Cries and Whispers

 

    1972 yapımı, başarılı yönetmen Ingmar Bergman'ın Cries and Whispers filmini izleyeceğiz. Filmin konusu Güz Sonatı'nda da olduğu gibi Bergmanvari diyebileceğimiz bir aile içi çözülmedir. Aralarından biri kanser olan üç kız kardeşin uzun bir zaman sonra tekrar görüşmelerini konu alır. Muhteşem renkler, teatral oyunculuklar ve Ingmar Bergman'ın muazzam yönetmenliğiyle şekillenmiş bu değerli filme hepinizi bekleriz.

 

Les Quatre Cent Coups

 

    Fransız Yeni Dalgası'nın Godard'la birlikte en tanınmış iki isminden biri olan François Truffaut ilk uzun metrajlı filmi Les Quatre Cent Coups'da Antoine Doniel'in büyüme hikayesi anlatıyor. Daha sonra bir tanesi kısa metrajlı olmak üzere 4 filmde daha devam edecek olan Antoine Doniel serisi sinema tarihinin en önemli film serilerinden bir tanesidir.