1974, Poole, Dorset doğumlu İngiliz yönetmen Edgar Wright, 1980’lerin sonu ve 1990’ların başında ailesinin hediye ettiği kamera ile yönetmenliğe adım attı. Ailesinin hediye ettiği Super 8 kamera ile I Want to Get Into The Movies adlı ilk kısa filmini çekti ve Going Live! adlı televizyon programı yarışmasında Video-8 kamera kazandı. Çekimlerine bu kamera ile devam eden Wright, komedi türünde kısa filmler çekmeye devam etti.

Wright, Bournemouth Sanat Koleji’nde eğitimini tamamladı. 20 yaşına geldiğinde 16mm’ye çekilmiş, bütçesiz bir film olan A Fistful of Fingers’ı (1995) yönetti. Film, sayılı sinema salonlarında vizyona girdi ve Paramount Comedy Channel ile televizyona girişinin yolunu açtı. Bu sırada Wright , Mash and Peas adlı komedi dizisinde iki skeç yönetti ve sonrasında 20’li yaşlarının devamında BBC için komedi şovları yazıp yönetmeye devam etti.

Channel 4’da 2 sezon yayınlanan Spaced adlı dizi sayesinde İngiltere’de tanınmaya başladı. Asıl çıkışını ise 2004’te Simon Pegg ile birlikte yazıp, yönetmenliğini kendisinin yaptığı Shaun of the Dead (Zombilerin Şafağı, 2004) ile yapan Wright, filmde Spaced dizisinde birlikte çalıştığı Jessica Hynes ve Simon Pegg ile tekrar bir araya geldi. Film, düşük bütçesine rağmen kullanılan efektleri ve oyuncuların makyajları ile büyük ses getirdi. Fakat filmin asıl önemli özelliği Hollywood’a İngiliz kara mizahını tanıtmış olmasıdır.

Edgar Wright, frantic zoom ve quick shot gibi çekim tekniklerini birçok filminde kullanarak kendi imzası haline getirdi. Wright şu sıralar 2019’da çıkması beklenen Shadows adlı film üzerine çalışmalarını sürdürüyor.