Kasim

01Kas13:30CITY OF GOD (TANRIKENT, 2002)13:30 Davutpaşa Kampüsü Cep SinemasıEtkinlik Tipi:Gösterim Haftaları,Haftanın Gösterimleri

Etkinlik Detayları

Çocukluktan gençliğe ya da gençlikten yetişkinliğe geçiş dönemlerinde çekilen sancılar, neredeyse hepimizin yaşadığı ve çoğumuzda bıraktığı izler sayesinde hayatımızda önemli dönem noktaları sayılabilecek evrelerdir. Bazılarımızın durgun geçerken bazılarımızın da büyüme sancılarını arttıran ve böylece belki daha hızlı gerçekleşmesine sebep olan olaylar başımıza gelir bu dönemlerde. 

 

Sinemada büyüme sancıları hikâyeleri bazen kendini sorgulama ile karşımıza çıkar ya da bazen kendini ve hayatı keşfetmedeki heyecanla kendimizi geçmişte yaşadığımız ya da şu an yaşadığımız olaylardaki benzerliğiyle bize empati yaşatır. 

 

– Filmlerini Fransız Yeni Dalgası’nın çıktığı dönemde yapmaya başladıysa da çoğu zaman akıma dahil edilmeyen Louis Malle’in Au Revoir Les Enfants (1987) filmi, savaşın özellikle tüm Avrupa’yı ve Avrupa’daki Yahudileri kırıp geçirdiği bir ortamda Katolik okuluna giden iki öğrencinin aralarındaki dostluğun hikâyesini anlatıyor ve savaşın hayatlar üzerinde bıraktığı yıkımlara tanıklık ediyor.

 

– İspanya tarihinin sancılı Franco döneminden izler taşıyan, küçük bir kırsalda geçen The Spirit of the Beehive (1973) filminde küçük bir kızın ruh dünyası oldukça başarılı bir dil ve görsellikle seyirciye sunuluyor.

 

– Fanny and Alexander’da (1982) ergen Alexandre'nin gözünden İsveç'te biraz çaptan düşmüş bir burjuva evinden günlük rutin yaşam ve ani bir ölümün bu yaşam üzerindeki yıkıcı etkileri Bergman tarzında teatral bir biçimde aktarılıyor.

 

– 60’lı yıllarda geçen City of God (2002) filminde, gücünü uyuşturucu savaşlarından alan Tanrıkent’in hikâyesi anlatılmaktadır. Arka sokaklarda yaşayan iki arkadaşın kendilerine farklı yollar seçmelerine ve çocukların gözünden Tanrıkent’in yok edici gelişimine tanıklık ediliyor. <> – À Nos Amours (1983) filmi ise bir genç kızın cinselliği keşfediş yolunda yaşadığı gel-gitler ve ailesinin bu süreçte takındığı tavır bize birçoğumuzun deneyimlediği gençlik sorunlarını hatırlatıyor.

 

Saat

(Carsamba) 13:30

Yer

Davutpaşa Kampüsü Cep Sineması

X