Aralik

28Ara(Ara 28)17:30HAFTALIK FİLM KONUŞMASI17:30 Davutpaşa Kampüsü Cep SinemasıEtkinlik Tipi:Gösterim Haftaları,Haftanın Gösterimleri

Etkinlik Detayları

Dalgalı, inişli çıkışlı bir sinema kariyerine sahip Gus Van Sant, bu süreçte her ne kadar iyi filmler çıkarabilmeyi başarmışsa da kötü eleştiriler aldığı filmler yaptığı da olmuş.

 

Lisedeyken amatör olarak filmler yapmaya başlayan ve sonrasında da üniversitede sinema okuyan Gus Van Sant'ın ilk filmleri kısa metrajlı filmlerdir. Bu filmler arasında William S. Burroughs'un bir kısa hikayesinin uyarlaması olan The Discipline of D.E. (1982) öne çıkmaktadır.

 

Meksikalı bir mülteciyle obsesif ilişkisi bulunan bir uyuşturucu satıcısını konu alan Mala Noche (1985) yönetmenin ilk uzun metrajlı filmidir ve katıldığı festivallerde önemli başarılar kazanmıştır.

 

Kariyerinde öne çıkan filmler arasında Shakespeare'in “IV.Henry, Bölüm 1” oyunundan unsurlar ile yol filmi unsurlarını bir araya getirdiği My Own Private Idaho (1991), Matt Damon ile Ben Affleck'ın senaryosunu yazıp oynadığı Good Will Hunting (1997) ile Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü alan ve yönetmene de en iyi yönetmen ödülünü kazandıran Elephant (2003) sayılabilir.

 

Sinema kariyerine ilaveten “Pink” adında bir roman ile “Gus Van Sant ve 18 Songs About Golf” adında iki albüm yayınlamıştır.

Saat

(Persembe) 17:30

Yer

Davutpaşa Kampüsü Cep Sineması

X