Ekim

12Ekim(Ekim 12)17:30HAFTALIK FİLM KONUŞMASI17:30 Davutpaşa Kampüsü Cep SinemasıEtkinlik Tipi:Film Konuşmaları,Gösterim Haftaları

Etkinlik Detayları

Sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biri olan Luis Buñuel, 1900 yılında İspanya’da doğdu. Babası Leonardo Buñuel, Güney Amerika’da servet yapmış varlıklı bir burjuvaydı. Üniversiteye girmeden önce Zaragoza’daki bir Cizvit okulunda 9 yıl boyunca eğitim aldı. Üniversite eğitimi almaya gittiği Madrid’te, aralarında Frederico Garcia Lorca ve Salvador Dali gibi isimlerin olduğu şairler ve ressamlarla dostluklar kurdu. 1925’te Paris’e gitti. Fritz Lang’ın “Der müde Tod (Destiny, 1921)” filmini izleyene değin tiyatroyla ilgiliydi ve o alanda işler yapıyordu fakat bu filmi gördükten sonra ilgisi sinemaya kaydı ve bir süre sonra dönemin önemli yönetmenlerinden Jean Epstein’in asistanlığını yapmaya başladı. 1929’da Paris Sürrealist Grubu’na girdi ve sonrasında Salvador Dali ile birlikte “Bir Endülüs Köpeği (Un Chien Andalou, 1929)” filmini çekti. Sonrasında yine Dali’yle birlikte bir sürrealist film daha, bu sefer uzun metrajlı bir film yaptı: “Altın Çağ (L’age d’or, 1930)”. Bu iki film Sürrealist Sinema’nın ve Avangart Sinema’nın en önemli filmleri arasındadır.
 
Kariyerinin sonrasında Avangart’tan kopmuş ve anlatıya dayalı bir sineması olmuş olsa da Sürrealizm’in etkisi, üzerinde gezindiği temalar itibariyle çoğu filminde görülmektedir. 
 
Kariyeri boyunca Meksika ve Fransa’da da sinema tarihinin en önemli filmleri arasında yer almış birçok filmin yönetmenliği yapmıştır. Kariyerinin sonlarında Fransa’da çektiği filmler ününü genişletmiş, ismini dünyaya duyurmuştur. Sinema kariyeri boyunca birçok skandal, dağıtım ve sansür sorunları yaşamış, yaşatmıştır.
 
1983’te Mexico City’de öldü.

Saat

(Persembe) 17:30

Yer

Davutpaşa Kampüsü Cep Sineması

X