Kasim

09Kas(Kas 9)17:30HAFTALIK FİLM KONUŞMASI17:30 Davutpaşa Kampüsü Cep SinemasıEtkinlik Tipi:Film Konuşmaları,Gösterim Haftaları

Etkinlik Detayları

Sinema tarihinde yönetmenlerin en cesurca yaklaştıkları edebiyat insanı William Shakespeare’dir. Shakespeare, abartılı aşklar, eski krallar ve tefeciler üzerine hikâyeler anlatsa da eserleri tarih boyunca en çok okunan yazar o olmuştur. Sinemaya en çok uyarlanan oyunlar da yine ona aittir. Siyah-beyaz dönemden 2000’lerin dijital sinemasına kadar pek çok hikâyeyi, pek çok yönetmeni etkilemiştir.

 

Shakespeare eserleri; küçük olayları, aşkı, günlük derdi, tasayı kullanır; aynı konular bir ömür boyu iç acıtacak bir trajediye de dönüşür, kahkahalarla gülünen bir komediye de. 1899 yılında çekilen “Kral John” filminden beri neredeyse tüm eserleri sinemaya uyarlanır. Pek çok film, adını onun eserlerinden almasa bile seyirciye tanıdık gelir. Örneğin, “Batı Yakasının Hikâyesi” aslında “Romeo ve Juliet”dir. “Öp Beni Kate” müzikali “Hırçın Kız”dan uyarlanmıştır. Hatta bir bilim-kurgu filmi olan “Yasaklanmış Gezegen” hikâyesini “Fırtına”dan alır. “Ran” aslında “Kral Lear”ın Uzakdoğu versiyonudur. 

Saat

(Persembe) 17:30

Yer

Davutpaşa Kampüsü Cep Sineması

X