Eylul

18Eyl(Eyl 18)13:30ONCE UPON A TIME IN THE WEST (BİR ZAMANLAR BATIDA, 1968)13:30 Davutpaşa Kampüsü Cep SinemasıEtkinlik Tipi:Gösterim Haftaları,Haftanın Gösterimleri

Etkinlik Detayları

Herkese merhaba!

Senenin ilk gösterim haftasına Western Haftası ile başlıyoruz!
 

Hollywood'la özdeşleşmiş Western Sineması, 19. yüzyıl ve öncesindeki Amerikan halkının yaşam tarzını gösterir ve kültürünü temsil eder. Kızılderililerle mücadele, banka soygunları, demiryoluna dinamit döşeme, büyük tokalı kemerler, düellolar, hızlı silah çeken kovboylar, bar sahneleri, başına ödül konan katiller ve bunları kovalayan şerifler bu sinemanın öne çıkan unsurlarıdır. 
 
Edwin S. Porter’ın 12 dakikalık “The Great Train Robbery (1903)” filmi Western Sineması’nın başlangıcı olarak kabul edilebilir. 1940'lı ve 1950'li yıllarda altın çağını yaşamasına karşın sonraki yıllarda popülerliğini yitirip yerini gerilim, korku, komedi gibi türlere bırakır.
 
Western Sineması’nın önemli yönetmenleri arasında Sergio Leone, John Ford, son dönemden Quentin Tarantino gibi büyük yönetmenler yer alıyor. Ayrıca Clint Eastwood'un oynadığı “The Good, the Bad and the Ugly (1966)”, Henry Fonda'nın oynadığı “Once Upon a Time in the West (1968)” ve Grace Kelly'nin oynadığı “High Noon (1952)” Western Sineması’nın öne çıkan filmleridir.

Saat

(Pazartesi) 13:30

Yer

Davutpaşa Kampüsü Cep Sineması

X