Bu hafta, Japon anime ustası, çizgi film dünyasına yeni bir boyut getirerek onu kökten değiştirmiş bir ustanın 5 filmini izliyoruz.

Hayao Miyazaki’nin animasyona olan ilgisi, lise yıllarında izlediği Hakujaden filmiyle başladı. Filmden oldukça etkilenen Miyazaki çizgi roman çizeri olmaya karar verdi. Miyazaki savaş yıllarını deneyimlemiş olmanın etkisiyle, bolca savaş gemisi ve uçak resmetti. 1964 yılında çalıştığı bir animasyon şirketinde Takahata Isao   ile tanıştı ve ilerleyen yıllarda birlite Studio Ghibli adını verdikleri kendi animasyon şirketlerini kurdular.

Miyazaki’ nin filmleri sadece Japonya’da değil tüm dünyada kült haline gelerek  çizgi film dünyasını temelden değiştirmeyi başardı .

Bu hafta seçkimizde Miyazaki’ nin bir çoğu önemli olan, yaklaşık 25 filminin içinden 5 tanesini izleyeceğiz. İlk filmimiz My Neighbor Totoro(1988) Bir hastanede tedavi gören annelerine daha yakın olmak için bir köye taşınan iki kız kardeş Mei ve Satsuki’nin Totoro’yla ve çeşitli orman ruhlarıyla ilişkisini ele alıyor.  Salı günü izleyeceğimiz ilk film Kiki’s Delivery Service(1989) ise gerçek bir cadı olmaya çalışan ve bunun için 1 yıl tek başına yaşaması gereken Kiki nin hikâyesini anlatmatadır. Salı gününün ikinci filmi The Wind Rises(2013) en büyük hayali bir uçak tasarımcısı olmak olan Jiro’nun hikayesini ele alıyor. Çarşamba günü izleyeceğimiz film Howl’ Moving Casle(2004) büyüyle donsan yaşında bir kadına dönüşen Sophie’nin maceralarını ve büyüden kurtulma çabasını konu alıyor. Son filmimiz Spirited Away(2001)’ in konusu ise yeni bir mahalleye taşınan Chihiro’nun ruhlar dünyasına sıkışıp kalmasını, ailesini ve kendisini bu dünyadan kurtarmaya çalışırken yaşadığı maceraları konu alıyor. 

Miyazaki’nin renkli, sakin ve sonsuz hayal dünyasına giriş yaptığımız bu seçkiyi kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Esra Göçen