Son filmi Shoplifters (Arakçılar, 2018) ile 71. Cannes Film Festivali’nde en iyi filme verilen Altın Palmiye ödülünü alan Hirokazu Koreeda, son dönem Japon Sineması’nın en önemli yönetmenlerindendir.

Başlangıçta roman yazarı olmak isteyen ve bu isteği doğrultusunda Waseda Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi göre Koreeda, üniversiteden mezun olduktan sonra kararını sinema yönünde değiştirdi.

Kariyerine Japon bağımsız televizyon kanalı Union’da yönetmen yardımcılığı yaparak başlayan Koreeda, 1991’de kendisinin ilk televizyon belgeseli olan Lessons from a Calf’ı yönetti. 1995’te ilk uzun metrajlı kurmaca filmi Maborosi ile Venedik Film Festival’inde Golden Osella En İyi Yönetmen ödülünü aldı. 2008 yapımı Still Walking (Bitmeyen Yürüyüş) filminin senaryosunu yazarken kendi ailesinden etkilendiğini söyleyen Koreeda, 2009 Asya Film Ödülleri’nde bu filmiyle En İyi Yönetmen ödülünü aldı.

Filmlerinde aile yaşamı, yokluk, kayıp ve bunların bireyler üzerindeki yansımaları öne çıkan temalardandır ve kurmaca ile belgeseli birbirine geçiren bir sinema dili olduğu görülmektedir.

Koreeda, sıklıkla Japon Sineması’nın en önemli yönetmenlerinden Yasujirō Ozu ile karşılaştırılmasına rağmen 2015 yılında Guardian gazetesine verdiği röportajda filmlerinde Ken Loach ve Mikio Naruse’den etkilendiğini söylemiştir.

 

 

Simge Çalık & T. Tuğrap Üreyli