Türkiye’nin üniversite ekibi tarafından organize edilen ilk kısa film festivali, Yıldız Kısa Film Festivali ilk olarak 2003 yılında yapıldı. Genç sinemacılar ile usta sinemacılar ve sinemaseverler arasında etkileşimin sağlandığı bir platform oluşturan festival, kısa filmin gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulundu.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleşen festival, 9. Yıldız Kısa Film Festivali ile Davutpaşa Kampüsü’nü festival etkinliklerine dahil etti.8. Yıldız Kısa Film Festivali’nden sonra İstanbul Modern’de kısa film gösterimleri yapıldı ve festival üzerine konuşuldu. 9. Yıldız Kısa Film Festivali organizasyon ekibi BEA TV ekranlarında yayınlanan Bi’ Tık Programı’na katılarak festival sürecini anlattı. Ayrıca programda derece alan filmlerin gösterimi yapıldı.

Festivalin ana bölümünü oluşturan kısa film yarışmasında kurmaca, deneysel ve canlandırma kategorilerinde ödül verildi.  Her kategoride verilen 3 ödülün yanı sıra sponsor ismin adıyla anılan özel ödüllerle birlikte bugüne kadar toplam 89 ödül verildi. Uğur Kutay başkanlığında toplanan festival ekibi yarışmanın ön jüriliğini üstlendi. Ön jürinin belirlediği finalist filmler festival ana jürisine gönderilerek festivalin kazananları belirlendi. Jüri sinema dünyasından farklı meslekten kişilerin yanı sıra sanat camiasından usta isimlerden oluştu. Bugüne kadar 69 kişi festivalde jüri olarak yer aldı.

Yarışma bölümüne sadece öğrenciler katılabilirken, gösterim bölümü tüm sinemacılar için açıktı. Bugüne kadar yarışma bölümüne 1611 film başvurdu. 1019 film gösterimi yapıldı.  Gösterimlere Uluslararası İstanbul Kısa Film Günleri Seçkisi, Londra Merkezli FutureShorts Seçkisi ve İspanya Promofest Seçkisi dahil edildi.

Festival esnasında sinema ve sanat üzerine çeşitli söyleşi, panel ve atölyeler gerçekleştirildi. Bugüne kadar 6 söyleşi, 23 panel ve 7 atölye festival kapsamında gerçekleşti. Toplam 71 konuşmacı ağırlandı.

Açılış ve kapanış kokteylleri ve partileri gibi yan etkinliklerle gerçekleşen festivalde kısa film yönetmenlerine ödüllerin takdim edildiği galaya sinema, sanat ve basın dünyasından isimlerin katılımıyla gerçekleşti.