Yapım: 2001 – ABD

Tür: Komedi – Suç

Süre: 116 dakika

Yönetmen: Steven Soderbergh

Görüntü Yönetmeni: Steven Soderbergh

Senaryo: George Clayton Johnson – Ted Griffin – Jack Golden Russell

Müzisyen: Claude Debussy – Marvin Gaye – David Holmes

Yapımcı: George Clooney – Bruce Berman – Susan Ekins – Jerry Weintraub

Oyuncular: George Clooney – Brad Pitt – Julia Roberts – Andy Garcia – Bernie Mac – Elliott Gould – Casey Affleck – Scott Caan – Eddie Jemison – Shaobo Qin – Carl Reiner – Matt Damon – Don Chadle…

 

Danny Ocean hapisten yeni çıkmış bir soyguncudur. Ancak Danny’nin hapisten çıkınca giriştiği ilk şey tarihin en büyük kumarhane soygununu gerçekleştirmeye çalışmak olacaktır. Danny, rakiplerine karşı acımasızlığı ile ünlü Terry Benedict isimli adamın Las Vegas’ta ki 3 kumarhanesini birden aynı gecede soymayı planlamaktadır.Bunun için eski ortağı Rusty ile temasa geçer. Rusty ve Danny bu imkansız gereken soygunu gerçekleştirebilmek için her biri işinde uzman olan isimlerden oluşan bir takım oluştururlar. 11 kişiden oluşan bu takım soygunu başarıyla gerçekleştirirse her biri hayatının sonuna kadar yetecek paraya sahip olacaktır. Ancak başarısız olur da yakalanırlarsa Terry Benedict’in hışmına uğrayacaklardır.

 

Bu sefer uyarlama bir film hakkında eleştiri yazacağım. Ocean’s severlerinde bildiği gibi ilk Ocean’s filmi 1960 yılında Lewis Milestone tarafından çekilmiştir. Ama çoğunluk eski Ocean’s Eleven filmini daha doğal ve güzel bulmaktadır.

 

Filmde fikirler tamamen karakter sergileme yolu ile izleyiciye aktarılıyor. Kurgu, Kamera hareketleri v.b… Aksiyon ve diyaloglar arasında iyi bir denge kurulmuş. Diyalogları detaylı inceleyecek olursak. Tiplerin birbirlerine ironi ile cevap vermeleri olsun kinayeli laf atmaları ve atışmaları gerçekten eğlenceliydi. Bu filmi iki türlü izleyebilirsiniz pasif ve aktif olarak.

 

Ana olayın yanında ikincil olaylarda gelişmektedir.Konu tamamen hayal ürünüdür.Filmde olaylar çok hızlı gelişiyor.Olaylar kesinlikle rastlantıya bağlı değil arada bazı tutarsızlıklar olsa da olaylar plana göre ilerliyor. Filmde nefes kesen bir izleme ögesi aramanıza gerek yok film o kadar eğlenceli ve planlı ilerliyor ki filme bağlanıyorsunuz.

 

Oyunculara gelirsek ki Ocean’s Eleven filminin kadrosuna hayranımdır.Bu kadar muhteşem oyuncunun bulunduğu bir filmde genellikle işler yolunda gitmeyebilir. Bu film benim için çok başkadır oyuncular arasındaki bu muhteşem bağ yüzünden. Zaten Ocean’s 14 filminin çekilmemesinin sebebi Bernie Mac’in ölümüdür. Soderbergh Mac olmadan olmaz açıklamasını yapmıştı zaten. Konuya dönelim. Oyuncuların ana aksiyon ile olan ilişkileri oldukça fazla ki her oyuncu aksiyonun gelişmesinde bir rolü var domino taşı gibi düşünelim biri devrildiği an diğerleride devrilir. Her tip bir değeri simgeliyor ki filmi eğlenceli yapan unsurlardan biriside budur. Başrol oyuncularının seçiminde bir hata görmedim. Oyuncular iç dünyalarını dışa yansıtmakla başarılıydılar. 

 

Dekorlara gelecek olursak tamamen gerçekçiydi çünkü filmin %90 ı gerçek kumarhane ve gerçek mekanlarda geçti diğer % 10 u stüdyo idi. Kasa dairesi v.b….

 

Filmi izledikten sonra Soderbergh’ı ayakta alkışladım filmsel zaman ve mekanı öyle kullanmışki tamamen farklı bir tarz farklı bir bakış açısı bir filme bu kadar muhteşem gidebilirdi.Kamera ile oyuncu hareketlerinin uyumları olsun merceklerin odak uzaklıkları tutarlıydı.Bu filmi hiç duymayan birisine izletsek ve izleyen kişi Soderbergh tarzını biliyorsa kuşkusuz Soderbergh filmi der. Çünkü yönetmen kendi tarzını öyle bir ortaya koymuş ki etkilenmemek elde değil.

 

Akış planı dinamikti. Kurgu hızlıydı.Sahneler ve planların zamanlamaları çok uygundu.Filmin en kritik noktalarından birisi kurgudur.Filmin konusu ne kadar güzel olursa olsun kurgusu güzel iyi olmazsa filmi çöpe bile atabilirsiniz. Bu filmde bu kural geçerlidir.

 

Ses unsuruna gelelim diyaloglar çok rahat bir şekilde anlaşılabiliyordu. Ses yüksekliği dengeliydi. Film müzikleri ise muhteşemdi aksiyonla uyumludu ve farklı tarzda bir müzik kullanılmış. Müziklerin filme katkısı fazlasıyla büyük. Benim aklıma Ocean’s serisi dendiğinde ilk başta film müzikleri gelir. David Holmes işini gerçekten iyi yapıyor. Halen daha playlist de bir kaç parçasını bulundururum.

 

Hayatımda izlediğim en eğlenceli soygun filmlerinden birisiydi. Herkese tavsiye ediyorum. Arada gidebilecek sıkılmadan izleyeceğiniz iyi bir yapım.