Bu hafta, birçoğumuzun ufkunu genişleten belki de yaşam tarzlarımızı değiştiren bir müzik türünün sinemadaki yansımalarını inceliyoruz.
Rock’n roll 50’lerin Amerika’sında blues, jazz, boogie vb. müziklerden esinlenerek ortaya çıktı. O günden beri de dünyada en çok dinlenen müzik türlerinden biri olmaya devam ediyor.
Haftaya, sadece rock tarihini değil tüm popüler kültür tanımını yeniden yazmış Beatles üyelerinin gündelik hayatlarından kesitler içeren, a Hard Day’s Night(1963) filmiyle başlıyoruz. Beatles’ın ilk dönem albümlerinden biri olan a Hard Days Night’ın tanıtımı niteliğinde olan bu film, grup üyelerini de yakından tanımamıza olanak sunuyor.
Ikinci filmimiz rock’n roll un ilk dönemlerinde Ingiltere’de kurulmuş başka bir efsane, Rolling Stones’un, 69 Altamont konserinde yaşanan trajik olayları konu alıyor. Gimme Shelter(1970) aynı zamanda 1971 Cannes film festivalinde açılış filmi olarak da gösterildi.
Diğer bir filmimiz This is Spinal Tap(1984) ‘mockumentary’ alt türünde bir komedi filmi. Film, 1984 yılının en eğlenceli, yaratıcı, orijinal yapımlarından görülüyor ve ABD ulusal film arşivinde korumaya alınıyor.
Dördüncü filmimiz ‘Almost Famous(2000) şöhet ve insan arasındaki bağı irdeleyen bir kurgu. Bir dönem filmi olan ve 4 dalda Oscar adayı olup, en iyi senaryo ödülünü kucaklayan Almost Famous döneminin müzik kültürünü ve yaşam tarzını başarılı bir şekilde aktarmayı başarıyor.
Son filmimiz Control(2007) yayınladığı kısıtlı albüm sayısına rağmen çığır açmayı başarabilmiş Joy Division grubunun vokalisti Ian Curtis’in biyografisi üzerine yoğunlaşıyor. Film aynı zamanda Cannes film festivalinin açılış filmlerinden biri olarak gösterilmişti.

Esra Göçen