THE MIST; Ülkemizde ‘Öldüren Sis’ adıyla izlediğimiz Stephen King ustanın "Skeleton Crew’ adlı romanından uyarlama 2007 yapımı filmden bahsetmek istiyorum size. Film öyle uçlarda harikulade bir sinematografiye falan sahip değil, acayip zekice bir kurgusu falan da yok. Ama beni etkileyen enteresan bir yanı var işte size bundan bahsetmek istiyorum. Şöyle ki öncelikle azıcık ucundan Stephen King’den bahsedelim ön bilgi olsun; tam anlamıyla nefes alırken üreten hayal dünyası pek bir geniş yazarımızın birçok romanı, hikayesi filmlere-tv dizilerine ilham olmuştur;

    Carrie (Göz),Salem's Lot,The Shining,Creepshow,The Boogeyman (Kısa film),Cujo,The Dead Zone,Christine,Disciples of the Crow (Mısırın Çocukları'ndan uyarlanmıştır),The Woman in the Room (Frank Darabont kısa filmi),Children of the Corn,Firestarter,Cat's Eye,Silver Bullet (Kurtadamın Döngüsü'nden uyarlanmıştır),Stephen King's Nightshift Collection,Word Processor of the Gods,Gramma (Alacakaranlık Kuşağı'nın bir bölümü),Maximum Overdrive (Kamyonlar'dan uyarlanmış ve King tarafından yönetilmiştir),Stand By Me (Ceset'ten uyarlanmıştır),Creepshow 2,A Return to Salem's Lot,The Running Man,The Last Rung on the Ladder,Sorry, Right Number,Pet Sematary,The Cat From Hell,Graveyard Shift,It (TV Filmi),Misery,The Moving Finger,Golden Years (orijinal tv dizisi),Sometimes They Come Back,The Lawnmower Man (King filmin yapımcılarını dava eder ve kazanır, filmde artık SK'in adı geçmemektedir), Sleepwalkers (film için yazılmış bir senaryodan çekilmiştir),The Dark Half,Needful Things,The Tommyknockers (TV Filmi),Chinga (The X-files'ın bir bölümü),The Shawshank Redemption,The Stand (TV Filmi),The Langoliers (TV Filmi),The Mangler,Dolores Claiborne,Stephen King's Nightshift Collection,Thinner,The Shining (TV dizisi),Ghosts (müzik videosu),The Night Flier (HBO Filmi),Quicksilver Highway,Trucks (Maximum Overdrive'ın TV için yeniden çekimi),Apt Pupil,Yeşil Yol (The Green Mile),The Rage: Carrie 2,Storm of the Century ( tv mini-serisi),Llamadas,Paranoid (bir şiirden uyarlanmış),Hearts in Atlantis,Strawberry Spring (Kısa Film),Rose Red (orijinal TV dizisi),The Dead Zone (TV dizisi),Night Surf (Kısa Film),Rainy Season (Kısa Film),Carrie (TV Filmi – yeniden çekim),Dreamcatcher,The Diary of Ellen Rimbauer (TV Filmi),Autopsy Room Four (Kısa Film),Here There Be Tygers (Kısa Film),The Man in the Black Suit (Kısa Film),Secret Window,Kingdom Hospital (TV dizisi),Salem's Lot (TV Filmi),Luckey Quarter (Kısa Film),I Know What You Need (Kısa Film),The Secret Transit Codes of America's Highways (Kısa Film),All That You Love Will Be Carried Away (Kısa Film),The Road Virus Heads North (Kısa Film),I've got to get away (Kısa Film),Riding the Bullet,Desperation (TV Dizisi),Nightmares & Dreamscapes (TV Dizisi),1408,The Mist,Black House,Creepshow,The Talisman,Cell,From a Buick 8,Haven (TV Dizisi),Bag of Bones (Tv Dizisi),Under the Dome Kubbenin Altında (Tv Dizisi),Günah Tohumu 3Carrie 3,A Good Marriage.(Vikipedia)
 

    Okumaya üşendiniz biliyorum ama azıcık göz atsanız arada ne bilindik filmler diziler olduğunu görecek ve şaşıracaksınız. Ya öyle işte boşuna usta demedim Stephen King’e, düşünün bunlar sadece filmi, dizisi çekilen romanları o derece yani boru değil.(Kendime not: Stephen King üzerine bir sürü şey daha çiziktir)

     THE MIST’in konusunu spoiler vermeden özetleyecek olursak; küçük bir kasabada yaşayan David ve oğlu gayet sıradan bir günde markete alışverişe gitmişler ancak aniden bastıran mistik bir ‘sis’ sebebiyle orada diğer kasaba sakinleri(o manyaklara da sakin denirse tabi) ile birlikte mahsur kalmışlardır. Bir de üstüne sisin içinden tuhaf tuhaf yaratıklar falan çıkmaktadır en cibilliyetsizinden. İşte acaba ne olacak?    http://www.imdb.com/title/tt0884328/

      Stephen King okuyanlar bilir yazarımız romanlarında toplum üzerine, olağanüstü durumların yaşanması sırasında insanlığın karar mekanizması, içgüdüleri, korkuları üzerine çok güzel değinmeler, analizler yapar. İşte filmimizde de bunlar mevcut; bir adet olağanüstü olay ve bir tutam toplum.

     (Buradan sonrası film ile ilgili baya bilgi içermektedir ona göre okuyunuz.) Markette mahsur kalan vatandaşlarımız bu sis ile ilgili bir sürü fikir yürütmektedir. Askeri bir deney mi, kıyamet mi, kabus mu fikirler fikirler. Biz de onlarla birlikte düşünürüz acaba nedir bu sisin hikmeti daha da önemlisi nedir bu sisin içindeki yaratıkların olayı diye? Marketin içindeki bu insancıklarımız herhalde maksimum 48 saat falan içeride mahsur kaldılar ve bu süre zarfında insanların bilinmeyene duyduğu korkudan dolayı takındığı tavırlar hayli izlemeye değerdi. Bunlardan en göze batanı olayın dini boyuta indirgenmesiydi. (evet indirgenme arkadaşım çünkü olayın dinle kıyametle alakasıyla, bu bizim zeka küplerinin yorumladığının arasında dağlar kadar fark var). Tanrı bize günahlarımızın bedelini ödetiyor tezinin ardından öyleyse hadi Tanrı’ya insan kurban edelim de bizi bağışlasın yaşasıınn! çözümlemesi yapan zihniyetin ben var ya.. Bir de buna öncülük eden pislikler olur ya hep bu filmde de gudubet bir kadın var o hep milleti gaza getiriyor spoilersa spoiler arkadaşım söyleyeceğim oh olsun yaratıklar kadını da afiyetle yiyor yarasın valla içimin yağları eridi. Yapmayın şöyle şeyler ya valla dışarıdaki sisin içindeki yaratıklardan daha korkunçttu kasabanın bu manyak sakinleri. ‘’Medeniyet ‘’ dediğimiz olgu üstüne okkalı bir replik vardı filmde ‘911 i arayabildiğimiz sürece medeniyiz.’ Bu yani işler azıcık rayından çıksın insan insanı çiğ çiğ yiyecek hale gelir; böyle de bir karamsar bakış açımız var bu filmde.

         Filmin sonundan bahsetmek istemiyorum çünkü o nasıl son öyle vicdansızlar! Canım yandı resmen öyle olmasaydı iyiydi ama öyle olunca da ayrı bir ‘hadi be oradan seni nalet olasııı!!’ hazzı yaşattırdı o da ayrı bir iyiydi.
          Yazıdan çıkarılacak ders; Doğaüstü bir olay yaşarsak birbirimizi sevelim koruyalım her şeyin üstünden birlikte gelmeye çalışalım hepimiizz kardeşizzz 😀 Şaka bir yana harbiden B sınıfı Hollywood filmlerinde yaşamıyoruz ya hepimiz kurtulabiliriz illa yollu sarışının ve veya karizmatik hanzonun kurtulmasına gerek yok yani.