Yönetmen: Brian Singer

Senarist: Christopher McQuarrie

Tür: Dram, Gerilim, Gizem, Macera, Polisiye, Suç, Psikolojik

Oyuncular: Kevin Spacey, Benicio Del Toro, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri, Stephen Baldwin, Pete Postlethwaite, Giancarlo Esposito, Dan Hedaya…

 

Konu:

San Pedro, California’daki bir geminin güvertesinde “Kayzer Söze” olarak tanınan bir adam Keaton (Gabriel Byrne) isimli yaralı bir adamla konuşur. İkilinin konuşması kısa sürer ve Kayzer Söze, Keaton’ı vurur ardından gemi alevler içinde kalır. Ertesi gün FBI Ajanı Jack Baer  ve ABD Gümrük İdaresinden özel ajan Dave Kujan birbirlerinden bağımsız olarak, gemide ne olduğunu araştırmak üzere San Pedro’ya gelirler. Görünürde biri sakat Roger “Verbal” Kint  ve diğeri hastanelik hale gelmiş bir macar suçlu olmak üzere sadece iki tane hayatta kalmış kişi vardır. Baer Macarın ifadesini alır. Macar, neredeyse efsanevi bir üne sahip olan Türk suç lideri Kayzer Söze’nin de limanda olduğunu ve onun orada birçok kişiyi öldürdüğünü iddia eder. Macar bir tercüman ve bir polis çizer eşliğinde Söze’yi tarif eder. Aynı sırada “Verbal” Kint de dokunulmazlık karşılığında olay hakkında uzun bir ifade vermektedir. Verbal bölge savcısındaki ifadesinin ardından kefaleti beklerken polis çavuşu Jeffrey Rabin’in (Dan Hedaya) odasına götürülür. Burada Kujan ondan bütün hikâyeyi başından itibaren tekrar duymak istediğini söyler. Verbal’ın hikâyeyi altı hafta önceden itibaren anlatmaya başlar.

 

Açıkça söylemem gerekirse sinema tarihinin en zeki filmlerinden birisidir.Film ilk başlarda biraz sıkıcı ilerliyor konuya girmesi zaman alıyor. Film kesinlikle pasif izlenemez izlendiği takdirde seyirci olarak filmden keyif alınacağını düşünmüyorum.

 

Olay akışları tamamen karakter sergileme yolu ile izleyiciye aktarılıyor. Bu yüzden diyaloglar çok dikkatli analizlenmeli diye düşünüyorum.Filmin fazla bir aksiyon ögesi olmasa da izleyiciyi filme tek bir soru için kitliyor. Keyser Söze kim ?

 

Ben bu filmin Brian Singer ın hayatında çekmiş olduğu en iyi film olduğunu düşünüyorum. Filmde sekans geçişleri çok iyidi ve kurgu hiç kopmadı zaten bunları iyi yapamasaydı zaman ve mekan kavramını iyi bir şekilde filmde yansıtamazdı.

 

Oyunculuklara gelirsek Kevin Spacey ve Gabriel Byrne başta olmak üzere müthiş bir performans sergilediler. Olayların karakter sergileme yolu ile geliştiği bir filmde bir kaç kötü oyunculuk filmi aşağıya doğru çekebilir ama bu filmde böyle bir şey yoktu tam aksine burada oyuncular filmi yukarı doğru itmişler. Kamera hareketlerine uygun oynamalar iyiydi. 

 

Bu filmi ilk izlediğimde soluksuz izlediğimi hatırlıyorum ve her izleyişimde de ilk izlediğim ki gibi bir heyecanla izliyorum.Zaten filmin her saniyesi olaylar hakkında tahmin yürüterek geçicek.Muhteşem kurgu, muhteşem senaryo ve muhteşem final sahnesi ile bolca şaşırmaya hazırlanın.