1958, Şanghay doğumlu, aşk filmlerinin usta yönetmeni Wong Kar Wai, sinema hayatına diğer alanlardaki çalışmalarından sonra atılmış bir yönetmendir. Hong-Kong Politeknik okulunda okudu ve 1980’de grafik bölümünden mezun oldu.

Hong Kong TV’sinde önce yapım yardımcısı oldu, sonrasında ise senaryolar yazmaya başladı. Senaryosunu yazdığı “Don’t Look Now” dizisi ile adından çokça söz ettirdi. 1982’de TV hayatına ara veren Kar Wai romantik komediden melodrama birçok türde senaryo yazdı. 1988’de çektiği ilk uzun metrajlı filmi “As Tears Go By” eleştirmenlerden büyük övgü aldı.

Filmlerinde ulaşılamayan mutlu sonları, insanların içinde yaşadıkları kalabalığa rağmen yalnız oluşlarını ve çalkantılı aşk hikâyelerini işlemeyi seven yönetmen görsellik ve müzik konusunda Uzak Doğu’da şiirsel sinemasının en önemli temsilcisidir. Yağmurlu gecelerde sokak lambasının altında öpüşen çiftleri, zarif kadınların merdivenlerden inişini, giden arabanın ardından uzun uzun bakan insanları, mavi, kırmızı ve yeşil renklerinin flulaşmasını seven yönetmen, özellikle” In the Mood for Love” filmi ile dünya çapında tanınarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

2006 yılında 59. Cannes Film Festivalinde juri başkanlığı yaparak bu görevi üstlenen ilk Çinli yönetmen olmuştur.