80’li yılların başlarına kadar evde film izlemek Tayvanlılar için oldukça popüler bir etkinlikti fakat bu dönemde Tayvan film endüstrisi Hong Kong filmlerinin ülke pazarına girmesinin de aralarında bulunduğu birçok sorunla yüzleşmekteydi. Bu süreçte Hong Kong filmleriyle rekabet etmek için CMPC (Central Motion Picture Corporation) birkaç genç, yeni yönetmeni desteklemeye başladı. 1982’de dört genç yönetmenin (Edward Yang, Te-Chen Tao, I-Chen Ko ve Yi Chang) birlikte çektiği In Our Time (1982), Tayvan Sineması’nın yenileşmesi olarak bilinen dönemi yani Yeni Tayvan Sineması’nı başlatan filmdir.

 

Aralarında temel farklılıklar olsa da biçimsel olarak İtalyan Yeni Gerçekçiliği ile karşılaştırılmış olan Yeni Tayvan Sineması, şehirde ya da taşrada yaşayan ülke insanlarının hayatını gerçekçi ve sıcakkanlı bir yolla yansıtmıştır. Yeni Tayvan Sineması filmleri Tayvan toplumunun bu dönemde yaşadığı kentleşme, yoksulluğa karşı mücadele, siyasi otoriteyle anlaşmazlıklar gibi önemli sorunları bu perspektifen işlemiştir.

 

1990-2010 arası dönem 2.Yeni Dalga olarak adlandırılır ve bu dönemdeki filmlerin ilk döneme göre ülke insanlarına karşı daha az ciddi ve sorumlu oldukları görülür.

 

Yeni Tayvan Sineması’nın yönetmenleri arasında Edward Yang, Hou Hsiao-hsien, Tsai Ming-liang ve Ang Lee öne çıkan isimlerdir.